Ja Tev nav nekā laba, ko teikt, tad aizver muti!

  • Ja Tev nav nekā laba, ko teikt par citu centieniem, idejām, aktivitātēm u.c., tad aizver muti – šī būs mana jaunā mantra un ieteikšu to arī citiem, jo gribu veicināt iecietību, sapratni, iedrošināšanu un pozitīvismu. Arī man ir super kritisks prāts un es varu saskatīt daudzas kļudas citu darbā, izskatā utt. un, vēl vairāk, savās iecerēs pirms tās vēl vispār realizētas, bet tāpēc manai mutei nav jākļūst par “aukstu dušu”. Mana pretenzija vairāk ir par formu, kādā veidā daudzi no mums komunicē, nav jābūt vienmēr un visur ar citiem vienisprāt, nav jāklusē, ja ir vēlme izteikt savas domas, bet to var darīt dažādi – iznīcinoši vai iedrošinoši.
  • Šis nav nekas unikāls vai jauns. Līdz šādai apziņai mani šodien noveda viens Facebook komentārs, un pat ne uz manas sienas 🙂 Esmu nesen pievienojusies kādai biedrībai, jo arī vēlos iesaistīties un aktīvi vismaz mēģināt procesus ietekmēt vai mainīt, nevis tikai par tiem sūkstīties. Biedrības vadītāja, labu gribēdama, ierakstīja FB ātru ziņu, lai izstāstītu esošo situāciju, ka ir vēl viena līdzīga biedrība, kas darbojas dīvaini, un lai šīs abas nesaista kopā. Normāla ziņa, kurš saprot kontekstu, paliek informēts. Un tad pamostas “latvietis pareizais” un ieraksta komentāros saiti uz kādu youtube.com klipu ar dziesmu par komatiem. Man uznāca tāda “deja vu” sajūta, ik pa laikam ir dzirdēts un lasīts, ja nav nekā cita, ko teikt par saturu, tad kritizē pasniegšanas formu. Pat nemāku pateikt, kapēc, bet mani tas reāli sadusmoja. Cilvēki izvēlas piesieties par kaut ko tik nesvarīgu, tā vietā, lai to pašu izteiktu saudzīgāk, pieklājīgāk, ieteikumu formā. Mana rakstiskā valoda šajā blogā arī nav ideāla un es nemaz nepretendēju uz eksperta titulu, tomēr bieži vien konteksts, lietu virzība ir svarīgāka par to kādā valodā vai fontā doma izpausta.
  • Šī situācija man lika aizdomāties par mums kā sabiedrību un tendenci, kas ir diez gan spilgta šodien, ja mēs kaut ko nesaprotam, nezinām, tas ir kas jauns, ārpus mūsu komforta zonas, turklāt citam tas padodas un patīk; uz priekšu, sākam to “nolikt” un pēc iespējas lielākā amplitūdā, nograujam visu ar zemi, notriecam cilvēku no kājām un tad vēl spārdam guļošu. Mana pārliecība ir tāda, ka šis ir viens no aspektiem, kāpēc mums kā sabiedrībai – latviešiem – nevisai sanāk. (Lūk, arī komunikācija “viss ir slikti” stilā :))
  • Vienas receptes, kas un kā tagad visiem būtu jādara man nav, bet zinu, ko es darīšu savādāk – vairāk ieklausīšos citos cilvēkos, mazāk mēģināšu pierādīt savu taisnību un uzvarēt diskusijā, priecāšos par jaunām idejām un mēģinājumiem kaut ko mainīt darot, nevis tikai kritizējot, mazāk kritizēšu, vairāk atbalstīšu un darīšu. Mēs katrs esam atbildīgi par to, kādos apstākļos un valstī dzīvojam, un katrs no mums var kaut ko mainīt un uzlabot.

Ja Tev ir slikti – tā ir Tava izvēle. Ja tev ir labi – tā ir Tava izvēle.

You change the world by your example, not your opinion.